Mike Hopkins, Shannon Walker, Victor Glover dhe Soichi Noguchi i Japonisë u ngritën me sukses për fluturimin 27 orësh të dielën.

SpaceX ka nisur katër astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës në fluturimin e parë të plotë për Nasa nga një kompani private.

Raketa Falcon bubulloi natën nga Qendra Hapësinore Kennedy në Florida me tre amerikanë dhe një japonez në bord, ekuipazhi i dytë që u lëshua nga SpaceX. Kapsula Dragon që gjendet në krye të raketës e quajtur Resilience nga ekuipazhi i saj, do të arrijë në stacionin hapësinor pas 27 orësh e gjysmë dhe do të qëndrojë atje deri në pranverë.

Themeluesi dhe shefi ekzekutiv i SpaceX, Elon Musk u detyrua të monitoronte veprimin nga larg pasi ishte izoluar nga virusi. Ai shkroi në Twitter se “ka shumë të ngjarë” të ketë një rast të moderuar të Covid-19. Politika e Nasa në Qendrën Hapësinore Kennedy kërkon që kushdo që rezulton pozitiv për virusin të karantinojë dhe të mbetet i izoluar. Nisja e së dielës vjen vetëm disa muaj pas një fluturimi provë me dy pilot nga SpaceX dhe ky sukses i mundëson Nasa të shpreson të jetë një seri e gjatë e rotacioneve të ekuipazhit midis SH.B.A. dhe stacionit hapësinor, pas shumë viteve vonesë. Më shumë njerëz do të thotë më shumë kërkime shkencore në laboratorin orbital, thanë zyrtarët.

“Ky është një moment tjetër historik,” tha të premten administratori i Nasa Jim Bridenstine. Por ai vuri në dukje: “Nuk duhet bërë asnjë gabim: Vigjilenca kërkohet gjithmonë në çdo fluturim”.

Të katër astronautët do të bashkohen me dy rusë dhe një amerikan që fluturuan në stacionin hapësinor muajin e kaluar nga Kazakistani.

Përmblodhi dhe përshtati

STUDENTET.MK

About Author