Efektet e fentanilit në trupin dhe trurin tonë

Efektet e fentanilit në trupin dhe trurin tonë

Parathënie I sintetizuar në mes të entuziazmit farmaceutik të viteve 1960, fentanili, i përshëndetur fillimisht si një ilaç kundër dhimbjeve, që atëherë është metamorfozuar në një simbol kërcënues të krizës së opioideve që ka kapluar kombet në mbarë botën. Udhëtimi i tij nga mrekullia mjekësore në fatkeqësinë shoqërore është një dëshmi paralajmëruese e natyrës së […]

Read More
 Fytyra e dyfishtë e ketaminës, një ilaç themelor dhe një drogë e rrezikshme

Fytyra e dyfishtë e ketaminës, një ilaç themelor dhe një drogë e rrezikshme

Parathënie E sintetizuar fillimisht si një anestetik, ketamina zë një hapësirë komplekse dhe kontestuese në farmakologjinë bashkëkohore. Pavarësisht nga rrënjët e saj në praktikën mjekësore, ketamina ka fituar famë për abuzimin e saj rekreativ dhe efektet anësore të lidhura me të. Natyra e tij e dyfishtë – duke shërbyer si një mjet jetik në mjedise […]

Read More
 Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni Metamfetaminën?

Çfarë ndodh me trupin tuaj nëse konsumoni Metamfetaminën?

Parathënie Metamfetamina qëndron si një emblemë tronditëse e ndikimit të thellë dhe shkatërrues që abuzimi me substancat mund të ushtrojë mbi individët dhe komunitetet. Joshja e tij e fuqishme, së bashku me disponueshmërinë e tij të gjerë, ka nxitur një rritje të konsumit të tij, duke depërtuar në të gjitha shtresat e shoqërisë, duke përfshirë […]

Read More
 DUKURIA E PAREIDOLISË: PSE NËNAT E REJA E PËRJETOJNË SHPESH

DUKURIA E PAREIDOLISË: PSE NËNAT E REJA E PËRJETOJNË SHPESH

Një buzëqeshje djallëzore në një copë dolli të djegur ose një shikim solemn që buron nga “sytë” e një prize në mur mund të jetë më shumë se një rastësi – mund të jetë një manifestim i fenomenit magjepsës të pareidolisë. Kjo dukuri intriguese përfshin individët që dallojnë imazhe kuptimplote brenda modeleve vizuale ndryshe të […]

Read More
 Si shkaktojnë pllakat kavitetete në dhëmbë?

Si shkaktojnë pllakat kavitetete në dhëmbë?

Një grumbullim i pllakës dentare prish smaltin e dhëmbëve, duke çuar në prishje të dhëmbëve, sëmundje të mishrave të dhëmbëve dhe kushte të tjera patologjike të shëndetit oral. Dentistët thonë që të “lajmë dy herë në ditë” për të parandaluar krijimin e pllakave ngjitëse në dhëmbët tuaj dhe rritjen e rrezikut të dëmtimit të dhëmbëve. […]

Read More
 Përdorimi i celularit rezulton në reduktim të numrit të spermatozoideve tek të rinjtë: Çka thojnë ekspertët për këtë studim të fundit?

Përdorimi i celularit rezulton në reduktim të numrit të spermatozoideve tek të rinjtë: Çka thojnë ekspertët për këtë studim të fundit?

Meshkujt që rrallë përdorin telefonat e tyre mund të kenë spermë me cilësi më të lartë, sugjeron një studim i ri. Telefonat celularë mund të jenë një arsye pse numri i spermatozoideve mashkullorë dhe kualiteti i spermës ka rënë në mënyrë dramatike gjatë gjysmës së shekullit të kaluar, ka zbuluar një studim i ri. Ky […]

Read More
 8 përfitime shëndetësore nga konsumimi i patateve të ëmbla: Nje super-ushqim për trupin tonë

8 përfitime shëndetësore nga konsumimi i patateve të ëmbla: Nje super-ushqim për trupin tonë

Patatet e ëmbla janë një perime me rrënjë të shëndetshme plot me antioksidantë që mbrojnë qelizat tuaja nga dëmtimi. Plus, lëndët ushqyese në patatet e ëmbla janë të shkëlqyera për zorrët, sytë, sistemin imunitar dhe më shumë. Patatet e ëmbla janë të pasura me vitamina dhe minerale, duke përfshirë vitaminën A, vitaminën C, kaliumin, fibrat […]

Read More