Kur epidemia e koronavirusit morri përmasa globale, Apple kaloi në sistemin e punës nga shtëpia duke mbyllur dyqanet dhe zyrat e saj në të gjithë botën. Ndërsa efekti i epidemisë u zvogëlua pak dhe u normalizua, kompania filloi të hapë dyqanet e saj. Në fillim të pandemisë, Tim Cook njoftoi në Twitter se Apple do të prodhojë maska. Apple filloi prodhimin e një maskë të veçantë për punonjësit e kompanisë javën e kaluar. Kanali në Youtube Unbox Therapy realizoi një video ku hapi dhe ekzaminoi maskën.

Sipas Bloomberg, maska ​​për fytyrës nga Apple ka filluar t’u shpërndahet punonjësve të korporatave dhe shitjeve me pakicë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Pretendohet se Apple ka përdorur dy maska ​​të ndryshme, duke u furnizuar nga jashtë me maskën e quajtur ClearMask. Maska tjetër u prodhua nga ekipet e Inxhinierisë dhe Dizajnit Industrial të Apple’s për përdorim të brendshëm.

Duke parë imazhet e maskës, shihet se nuk është një model i ndryshëm, por më shumë i ngjashëm me maskat normale me tel. Sidoqoftë, në mënyrë që të përshtatet hunda dhe pjesa e mjkerës më rehatshëm. E bërë nga tre copa pëlhure me cilësi të lartë, maska ​​nuk është e çertifikuar si maskat N95. Sidoqoftë, testet tregojnë se këto maska ​​parandalojnë daljen e grimcave nga goja. Pra, maska ​​i shërben qëllimit të saj siç duhet.

Maskat e zhvilluara nga Apple vijnë në një kuti. Punonjësit përballen me 5 maska ​​të paketuara në këtë kuti. Përveç një maskë, ekziston një pajisje e vogël që lejon personin të rregullojë maskën në mënyrën më të mirë të mundshme. Kjo pajisje gjithashtu parandalon dhimbjen e veshit. Në të njëjtën kohë, përveç këtyre, këto maska ​​mund të lahen deri në 5 herë.

Përmblodhi dhe përshtati:

WWW.STUDENTET.MK

About Author