Tani jemi vetëm disa orë larg ngjarjes së 7 shtatorit të Apple, ku kompania pritet të zbulojë gamën e shumëpritur të iPhone 14.

Ngjarja ‘Far Out’ e Apple më 7 shtator pritet të na sjellë një kuartet iPhone të rinj, me ndryshimin më të madh nga dy vitet e fundit që është largimi nga çdo gjë që i ngjan një iPhone 14 mini, në favor të një iPhone 14 Max të mundshëm. (ose iPhone 14 Plus).

Ky model i ri standard me ekran më të madh mendohet se do t’i bashkohet një iPhone 14, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max, me vaniljen 14 që mendohet të ruajë shumë nga ato që ofron iPhone 13 aktual (duke përfshirë çipin dhe dizajnin e tij), ndërsa Modelet Pro do të debutojnë një dizajn të ri, një sistem të ri kamerash me rezolucion më të lartë dhe silikon më të fuqishëm, krahasuar me 14 dhe 14 Max/Plus.

IPhone 14 pritet të përputhet me çmimin fillestar të iPhone 13 prej 799 dollarë / 779 £ / 1,349 dollarë AU, por iPhone 14 Pro dhe Pro Max do të rriten me 100 dollarë, duke filluar nga 1099 dollarë.

Modeli bazë i iPhone 14 duket se ka shumë të ngjarë të përputhet me iPhone 13, por iPhone 14 Pro dhe Pro Max mund të kenë një kamerë me vrima në vend të një niveli. Duket pothuajse e sigurt që iPhone 14 mini është zëvendësuar në linjë nga iPhone 14 Max.

iPhone 14 dhe iPhone 14 Pro janë vendosur për ekrane OLED 6.1 inç (ose 6.06 inç) 1170 x 2532, ndërsa iPhone 14 Max dhe iPhone 14 Pro Max do të kenë 6.7 inç (ose 6.68 inç) 1284 x 2778 OLED ekranet. Prisni një ndërprerje në vend të një niveli, plus ritmet e rifreskimit 120 Hz në modelet Pro dhe një ritëm rifreskimi 60 Hz në të tjerët.

IPhone 14 Pro dhe Pro Max sugjerohen të kenë kamera kryesore 48MP (nga 12MP në modelet e iPhone 13), të cilat gjithashtu do të lejojnë regjistrimin e videos 8K. Një kapëse me tre lente në të gjithë, përveç iPhone 14 dhe 14 Max standard, ka të ngjarë, me telefonat bazë në vend që të kenë dy lente të pasme.

IPhone 14 (dhe 14 Max) duket se do të përdorin chipset A15 përsëri këtë vit, por mund ta ribëjë atë në A16 me një përmirësim shumë të butë. Të gjithë telefonat do të kenë 6 GB RAM, sipas thashethemeve, por gama Pro do të ketë memorie më të shpejtë dhe më të avancuar.

Ka pretendime të forta se kapaciteti i baterisë mund të rritet, me telefonat që bëhen më të trashë për të vendosur bateritë e tyre më të mëdha. Një rrjedhje ka të detajuara kapacitetet e mundshme specifike, me të gjitha në rritje, përveç iPhone 14 Pro Max.

Përgatiti dhe përshtati:

WWW.STUDENTËT.MK

About Author