Si të përmirësoni jetëgjatësinë e baterisë së smartfonit tuaj: këtu i keni 10 këshilla

Si të përmirësoni jetëgjatësinë e baterisë së smartfonit tuaj: këtu i keni 10 këshilla

Me disa masa paraprake të thjeshta është e mundur që bateria e smartfonit tonë të zgjasë më shumë, duke përmirësuar ndjeshëm autonominë e tij. Në këtë analizë të thellë analizojmë 10 këshilla vërtet të dobishme për rritjen e kohëzgjatjes së karikimit. Mesatarisht, bateritë e smartfonëve kanë një jetëgjatësi mesatare prej afërsisht 2-3 vjet, pas së […]

Read More
 DUKURIA E PAREIDOLISË: PSE NËNAT E REJA E PËRJETOJNË SHPESH

DUKURIA E PAREIDOLISË: PSE NËNAT E REJA E PËRJETOJNË SHPESH

Një buzëqeshje djallëzore në një copë dolli të djegur ose një shikim solemn që buron nga “sytë” e një prize në mur mund të jetë më shumë se një rastësi – mund të jetë një manifestim i fenomenit magjepsës të pareidolisë. Kjo dukuri intriguese përfshin individët që dallojnë imazhe kuptimplote brenda modeleve vizuale ndryshe të […]

Read More
 TË GJITHË E KISHIN GABIM SE PSE MACET KËRRMËZOJNË

TË GJITHË E KISHIN GABIM SE PSE MACET KËRRMËZOJNË

Studiuesit kanë besuar prej kohësh se kërrmëzimi karakteristik te macet prodhohet nga kontraktimet e vullnetshme të muskujve, por një raport i ri tregon se kjo dridhje në laringun e maceve mund të shpjegohet më mirë përmes teorisë aerodinamike mioelastike të fonimit. Studimet mbi veprimin kompleks që prodhon një dridhje unike në laringun e maceve – […]

Read More
 Zbulohet se cila ishte pasaporta më e fuqishme në botë për vitin 2023

Zbulohet se cila ishte pasaporta më e fuqishme në botë për vitin 2023

Renditjes e re globale të pasaportave për vitin 2023 është shpalosur me ndryshime të paprecedentë, duke sjellë liderë të rinj dhe duke nënvizuar dinamikën në zhvillim të lirisë së udhëtimit. Për gjysmë dekade, Japonia mbajti një kontroll të fortë në pozicionin nr.1 në Indeksin prestigjioz të Pasaportave Henley, një pikë referimi që mat shtrirjen e […]

Read More
 A mund të vdesësh nga e qeshura?

A mund të vdesësh nga e qeshura?

A ka ndonjë të vërtetë tek shprehja “po vdes nga e qeshura”? Një shaka mund të nxisë, mes lotëve dhe gulçimeve, pasthirrmën shekullore: “Po vdes nga e qeshura!” Edhe pse shprehja është një ekzagjerim i dukshëm, a ka ndonjë të vërtetë pas saj? A mund të vdesin njerëzit nga e qeshura? Edhe pse gjasat për […]

Read More
 20 fakte të çuditshme për kafshët që nuk i dinit

20 fakte të çuditshme për kafshët që nuk i dinit

Mirë se vini në mbretërinë e kafshëve, ku mrekullitë e botës natyrore shpalosen në mënyra magjepsëse. Nga thellësitë e oqeaneve e deri te hapësirat e mëdha të qiejve dhe të tokës, kafshët shfaqin një sërë sjelljesh, përshtatjesh dhe veçorish që nuk pushojnë së mahnituri. Teksa nisim një udhëtim nëpër veçoritë dhe kuriozitetet e mbretërisë së […]

Read More
 Ligjet më të çuditshme që keni dëgjuar në botë

Ligjet më të çuditshme që keni dëgjuar në botë

Bota jonë është padyshim një vend kompleks dhe i çuditshëm. Ai përmban një gamë të gjërë dallimesh kur bëhet fjalë për veshjen, ushqimin dhe traditat apo kulturat e ndryshme – dhe me sa duket kjo vlen edhe për ligjbërjen. Në të gjithë planetin, kontekstet unike kulturore shpesh çojnë në një diversitet të dukshëm edhe në […]

Read More
 Fakte të habitshme (pjesa e tretë)

Fakte të habitshme (pjesa e tretë)

Temperatura më e lartë e prodhuar në laborator u regjistrua në rreth 920,000,000 F (511,000,000 C) për testimin e reaktorit të shkrirjes tokamak në Princeton, Nju Xhersi, SHBA. A keni menduar ndonjëherë pse gjirafat janë kafshë kaq të qeta, sepse nuk kanë korda vokale për të bërë zhurmë. Uji i nxehtë ngrin më shpejt se […]

Read More
 Fakte të habitshme (pjesa e dytë)

Fakte të habitshme (pjesa e dytë)

Sytë qëndrojnë gjithmonë në të njëjtën madhësi që nga momenti kur lind deri në momentin kur vdes, ndryshe nga veshët dhe hunda, të cilat vazhdojnë të rriten gjatë gjithë jetës sonë. Vetëm njerëzit kanë aftësinë të flenë në shpinë. 80% e trurit tonë përbëhet nga uji. Për funksionimin normal të trurit, nevojitet rreth një e […]

Read More
 Fakte të habitshme (pjesa e parë)

Fakte të habitshme (pjesa e parë)

Venusi është planeti më i nxehtë në sistemin tonë diellor me një temperaturë të sipërfaqes mbi 450°C. Sipas shkencëtarëve, ka rreth 5,000,000,000 galaktika. Zëri udhëton 4 herë më shpejt në ajër sesa në ujë Hëna është shumë e thatë, është një milion herë më e thatë se shkretëtira e njohur e Gobit. Temperatura më e […]

Read More