Nëse keni menduar ndonjëherë të ndërtoni një faqe interneti, ka shumë të ngjarë të keni hasur në emrin “WordPress”. Në mesin e softuerëve për krijimin e faqeve të internetit, WordPress është ndoshta në vendin e parë, dhe pasi të lexoni këtë artikull do të kuptoni përse.

Në këtë postim, ne do të eksplorojmë se çfarë është WordPress, do të shpaketojmë pyetjet më të zakonshme të bëra në lidhje me të dhe do t’ju japim disa këshilla për të filluar në përdorimin e tij.

ÇFARË ËSHTË WORDPRESS?

WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes apo content menagment system (CMS) në botë. Një CMS është një aplikacion që u mundëson përdoruesve të ndërtojnë faqe interneti, të krijojnë dizajne pa kode dhe të menaxhojnë përmbajtjen e tyre me lehtësi.

Fillimisht i lançuar në vitin 2003 si një platformë blogimi e quajtur b2/cafelog, WordPress ka bërë një rrugë të gjatë. Nga të gjitha faqet e internetit për të cilat dihet se përdorin një sistemi të menaxhimit të përmbajtjes, 62.7% janë ndërtuar me WordPress.

PËR ÇFARË PËRDORET WORDPRESS?

Nuk ka kufizime se çfarë lloj uebsajti mund të ndërtoni me të. Për shembull, mund të ndërtoni:

 • Faqet e internetit të biznesit
 • Faqet personale
 • Blogjet
 • Revista
 • Forumet
 • Rrjete sociale
 • Portofole
 • Dyqanet e e-commerce
 • Tregjet
 • Faqet e anëtarësimit
 • Publikimet mediatike
 • Faqet jofitimprurëse

Ju gjithashtu mund të krijoni faqe interneti për të gjitha llojet e marketingut. Nëse shkoni në faqen e internetit ThemeForest, do të gjeni shumë shembuj të llojeve të faqeve të internetit që mund të krijoni me WordPress. Faqet e agjencive, dyqane bizhuterish, faqet e teknologjisë së AI, dyqane për pjesë automjetesh, edhe me shume. Nuk ka kufizime me WordPress. I gjithë synimi është vetëm të gjeni mjetet e duhura për t’ju ndihmuar ta ktheni vizionin tuaj në një faqe interneti.

KUSH MUND TË PËRDORË WORDPRESS-in?

WordPress-i është për të gjithë. Ju mund të jeni një fillestar i plotë që nuk ka përdorur kurrë më parë një ndërtues uebsajti. Ose mund të jeni një zhvillues me përvojë në internet që ndërton uebsajtin tuaj të 150-të.

Gjëja më e mirë në lidhje me WordPress është se ju nuk keni nevojë të jeni një projektues profesionist në internet ose kodues për ta përdorur atë. Gjëja jo shumë e mrekullueshme është fakti se përvetësimi i plotë i WordPress-it mund të kërkojë pak kohë pasi ekziston një gamë e gjerë funksionesh dhe opsionesh në dispozicion.

Sidoqoftë, nuk kërkon edhe tepër kohë për të mësuar themelet rreth CMS. Nëse po kërkoni burime për t’ju ndihmuar të filloni, kaloni në fund të këtij artikulli.

A KENI NEVOJË TË MËSONI KODIMIN PËR TË PËRDORUR WORDPRESS?

Jo. Ju mund të ndërtoni një faqe interneti pa pasur nevojë të shkruani ose modifikoni as edhe një rresht të vetëm kodi.

Thënë kështu, ndryshe nga disa ndërtues të tjerë të faqeve të internetit që kufizojnë ashpër sa akses keni në backend, WordPress nuk e bën këtë. Nëse dëshironi të kodoni me porosi një faqe interneti (ose keni punësuar një zhvillues për të), nuk ka kufizime për ta bërë atë.

CILI ËSHTË NDRYSHIMI MIDIS WORDPRESS.ORG DHE WORDPRESS.COM?

Kur bëni një kërkim për “wordpress”, do të hasni në dy uebfaqe të ndryshme. Ata të dy përdorin të njëjtin softuer WordPress. Sidoqoftë, ndryshimi është në mënyrën se si ato janë hostuar dhe çfarë lloj aftësish janë në dispozicion për ju.

WordPress.com është ajo që njihet si një CMS i hostuar. Kjo do të thotë që nuk keni nevojë të blini një host të veçantë në internet për ta përdorur atë. As nuk keni nevojë të merreni me aspektet teknike të mirëmbajtjes së një faqe në internet, si siguria dhe shpejtësia.

WordPress.com ka në dispozicion një plan falas. Sidoqoftë, faqja juaj e internetit do të përmbajë markën e WordPress në të dhe do të jeni të kufizuar për sa i përket asaj që mund të ndërtoni, cilat tema (themes) dhe shtojca (plugins) mund të përdorni, etj. Megjithatë, mund të përmirësoni përvojen tuaj duke u abonuar në një plan me pagesë për të zhbllokuar këto veçori.

WordPress.org është ajo që njihet si një CMS i vetë-hostuar. Kjo do të thotë që ju duhet të blini një emër domaini dhe një web hosting përpara se të filloni të bëni ndonjë gjë. Ju gjithashtu duhet të instaloni WordPress në serverin tuaj dhe më pas ta mirëmbani vetë atë softuer.

Sidoqoftë, në këmbim, ju do të keni kontroll të plotë mbi faqet e internetit që ndërtoni me WordPress.org. Nuk ka kufizime përveç hapësirës së serverit dhe buxhetit tuaj, por ato gjithmonë mund të rregullohen.

A ËSHTË WORDPRESS FALAS?

Teknikisht, po. Softueri WordPress është falas për t’u shkarkuar dhe përdorur nga WordPress.org. Thënë kështu, fuqia e vërtetë e WordPress qëndron në koleksionet e mëdha të temave dhe shtojcave që komuniteti WordPress ka zhvilluar dhe vazhdon të zhvillojë për platformën.

Ndërsa mund të gjeni shtojca falas për WordPress, disa specifika (sikur themes të caktuar) më të gjithanshme dhe më të fuqishme të WordPress kushtojnë disa para. Kështu do të jetë edhe plani juaj i mbajtjes së faqës në internet dhe emri i domenit.

Por kjo është mjaft standarde për ndërtuesit e faqeve të internetit. Ju ose do të duhet të paguani një tarifë mujore për të përdorur diçka si Wix ose Squarespace ose do të paguani paraprakisht për teknologjitë e nevojshme për të fuqizuar faqen tuaj të internetit me WordPress.

CILAT JANË PËRFITIMET E PËRDORIMIT TË WORDPRESS?

Ka shumë alternativa në vend të WordPress-it. Për shembull:

 • Drupal
 • Joomla
 • Squarespace
 • Webflow
 • Weebly
 • Wix

Do të gjeni gjithashtu alternativa për softuerin WooCommerce të tregtisë elektronike të WordPress-it. Shopify është më i popullarizuari.

Pra, pse më shumë se 60% e njerëzve që ndërtojnë faqe interneti këto ditë zgjedhin të përdorin WordPress? Ka arsye të ndryshme pse:

1. Është me kosto efektive

Për sa kohë që nuk çmendni që të blini një mori shtojcash që nuk ju nevojiten ose tema shtesë që nuk do t’i përdorni, mund t’i mbani të ulëta kostot që lidhen me faqen e internetit.

2. Është me burim të hapur

Burimi i hapur do të thotë që WordPress nuk është në pronësi të një individi ose një kompanie. Për shkak të kësaj, të gjithë janë të lirë të kontribuojnë në të.

Kjo është arsyeja pse WordPress ka komunitetin më të madh të bashkëpunëtorëve dhe kontribuesve. Të gjithë duan të punojnë për ta bërë atë CMS më të mirë që mund të jetë. Ekziston një grup i dedikuar kontribuesish që sigurojnë që softueri të mbetet i sigurt dhe i përditësuar.

Për më tepër, do të gjeni të gjithë mbështetjen që ju nevojitet nga komuniteti i WordPress-it. Edhe nëse nuk ka një linjë të drejtpërdrejtë për të telefonuar ose për të biseduar me WordPress, ka stilistë, zhvillues dhe përdorues të WordPress që mund t’u përgjigjen pyetjeve tuaja.

Plus, shumica e pyetjeve dhe çështjeve të zakonshme që lindin me WordPress janë trajtuar në postime të pafundme në blog, mësime dhe video në YouTube.

3. Mijëra tema (themes) dhe shtojca (plugins)

Bota e dizajnit dhe zhvillimit të uebit ndryshon shpesh. Kur lind një prirje e re e dizajnit ose ndryshon përvoja moderne e përdoruesit, dikush zhvillon një shtojcë ose një temë për të mbushur atë boshllëk.

Ndryshe nga ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit, përdoruesit e WordPress-it kanë akses në një depo pa pagesë me afro 60,000 shtojca. Çdo shtojcë përfshin komente të vërteta, të dobishme të përdoruesve që e bëjnë gjetjen e shtojcës së përsosur një detyrë të lehtë.

Gjithashtu nuk ka mungesë të temave mahnitëse të WordPress që përdoruesit të zgjedhin. ThemeForest, për shembull, ka më shumë se 11,000 tema të bukura dhe shabllone uebsajtesh të krijuara posaçërisht për WordPress.

Me WordPress, nuk do të kufizoheni nga aftësitë tuaja të projektimit ose imagjinata juaj. Ka kaq shumë shtesa të shkëlqyera që zhvillohen gjatë gjithë kohës për t’ju ndihmuar të krijoni uebsajtin e ëndrrave tuaja dhe gjithashtu me pak përpjekje.

4. Do të keni kontroll të plotë

Kur përdorni një ndërtues uebsajti të hostuar, ka një kompromis. Zgjidhjet e hostuara thjeshtojnë anën teknike të ndërtimit dhe menaxhimit të një faqe interneti. Kështu që kurrë nuk do të duhet të merreni me pritjen, menaxhimin e bazës së të dhënave, sigurinë ose optimizimin e performancës. Gjithashtu nuk do të keni shumë kontroll mbi optimizimin e motorëve të kërkimit.

Me WordPress, ato kufizime nuk ekzistojnë:

 • Ju zgjidhni planin tuaj të mbajtjes në internet.
 • Ju vendosni se si dëshironi të mbroni faqen tuaj të internetit nga hakerat dhe gabimet njerëzore.
 • Ju optimizoni faqen tuaj për performancën më të mirë.
 • Ju instaloni shtojca që ju lejojnë të përmirësoni renditjen e kërkimit të secilës faqe.
 • Ju madje mund të rregulloni mirë fundin e faqes suaj të internetit në mënyra që ndërtuesit e faqeve të internetit të hostuara nuk do t’ju lejojnë.
 • Dhe nëse dini si të kodoni dhe dëshironi opsionin për ta bërë këtë, mund ta bëni këtë me WordPress.
5. Do të ndërtoni faqe interneti më të mira

Ju nuk do të jeni vetëm në gjendje të ndërtoni faqe interneti me pamje më të mirë me WordPress. Për shkak të shtrirjes së platformës, faqet tuaja të internetit mund të jenë gjithashtu të përgjegjshme apo responsive për celularin, të aksesueshme, shumëgjuhëshe dhe të optimizuara për kërkimin.

Ju nuk do të keni nevojë për aftësi të avancuara teknike për të krijuar faqe interneti me cilësi më të lartë. Nëse ka funksionalitet shtesë që dëshironi të inkorporoni në faqen tuaj, mjaftojnë vetëm disa klikime për të instaluar një shtojcë që do të bëjë pjesën më të madhe të punës për ju.

CILAT JANË TË METAT E PËRDORIMIT TË WORDPRESS?

Ndërsa ka avantazhe të qarta për përdorimin e WordPress, ka disa të meta për të cilat duhet të jeni të vetëdijshëm.

1. Koha e të mësuarit

Nëse e krahasoni WordPress me një nga një tjetër ndërtues uebsajti i hostuar, mund të ndiheni të mbingarkuar. Nuk është se është e çorganizuar. Sidoqoftë, ka shumë funksionalitet dhe pavarësi dhe kjo ngarkesë rritet ndërsa filloni të instaloni tema dhe shtojca të reja.

WordPress do të bëhet më e lehtë për t’u përdorur me kalimin e kohës. E rëndësishme është ta përdorni rregullisht dhe të instaloni mjete që funksionojnë për nivelin tuaj të rehatisë. Për shembull, një përdorues fillestar do të ishte më mirë të instalonte shtojcën Elementor Pro, e cila e bënë përdporimin e saj shumë më miqësore për përdoruesit.

2. Mirëmbajtja Teknike

Me ndërtuesit e uebsajteve të hostuara, ka pak ose aspak mirëmbajtje teknike për të folur. Ju kurrë nuk do të merrni sinjalizime se softueri juaj është i vjetëruar, për shembull. Ju gjithashtu nuk do të duhet të bëni gjëra të tilla si:

 • Të bëni kopje rezervë të faqes suaj të internetit
 • Të aktivizoni caching
 • Të instaloni një certifikatë SSL
 • Të pastroni bazën e të dhënave tuaja
 • Të përditësoni temën dhe shtojcat tuaja

Ndërtuesit e faqeve të internetit të hostuara kujdesen për të gjitha këto gjëra për ju. Megjithatë, kjo vjen me një çmim. Për shembull, shkallëzimi i faqes suaj të internetit përderisa sipërmarrja juaj rritet mund të jetë e vështirë të bëhet me CMS të tjera. Ju gjithashtu nuk e dini se sa e sigurt është faqja juaj e internetit. Nëse faqja juaj rrëzohet ose hakerohet, do të vareni nga ndërtuesi i faqes së internetit për t’ju ndihmuar ta rivendosni atë. Me WordPress, kjo është e gjitha nën kontrollin tuaj. Megjithëse mund të krijojë më shumë punë për ju, kompromisi mund të jetë i vlefshëm.

Përpara se të zgjidhni një CMS, kuptoni se çfarë është më e rëndësishme për ju tash përderisa po ndërtoni faqen tuaj të internetit. Gjithashtu, filloni të mendoni se çfarë dëshironi që faqja të bëjë për ju vite më vonë. Nëse dëshironi që ajo të rritet së bashku me biznesin tuaj, fuqia dhe kontrolli që ofron WordPress është i pakrahasueshëm.

SI TË FILLONI ME WORDPRESS

Ju mund të krijoni një uebsajt të ri WordPress në më pak se një orë. Ja çfarë duhet të bëni:

1. Zgjidhni një emër domeni

Ju mund të përdorni emrin e biznesit tuaj nëse është mjaft i shkurtër. Nëse është shumë i gjatë ose i ndërlikuar, përdorni një emër ose akronim të përmbledhur. Nuk duhet të ketë hapësira ose viza në emër. Thjesht shkraujeni si një varg të gjatë.

Përdorni Domain.com për të kontrolluar disponueshmërinë e emrave të domeneve.

Ju gjithashtu do të duhet të vendosni për një domen të nivelit të lartë (TLD), si .com, .gov ose .co.uk. Mundohuni të mos zgjidhni një TLD të paqartë (pa marrë parasysh sa i lirë mund të jetë) pasi mund ta bëjë të vështirë për njerëzit që të gjejnë ose mbajnë mend adresën e faqes suaj.

2. Bleni Hosting

Bleni një plan të hostimit dhe emër domeni nga ofruesi juaj i mbajtjes në internet. SiteGround është një zgjedhje e mirë për faqet e internetit të WordPress.

Për më tepër, shumica e planeve përfshijnë trafik të pakufizuar, shërbim migrimi falas, përditësime dhe kopje rezervë automatike, një SSL dhe CDN falas dhe më shumë.

3. Instaloni WordPress me një klik

Pasi të keni përfunduar regjistrimin për hostimin tuaj në ueb, do t’ju pyesin nëse dëshironi të instaloni sistemin tuaj të menaxhimit të përmbajtjes. Nëse zgjidhni një plan pritës të WordPress ose WooCommerce, ai do t’ju çojë drejtpërdrejt te instaluesi. Përndryshe, zgjidhni ndërtuesin e duhur të faqes në internet nga lista.

Filloni procesin e instalimit me një klikim. Kur të përfundojë, do t’ju duhet të shtypni kredencialet tuaja të hyrjes së administratorit. Zgjidhni një emër përdoruesi si dhe një fjalëkalim të fortë.

4. Hyni në WordPress

Përdorni kredencialet tuaja të hyrjes së administratorit për t’u identifikuar në WordPress. Pasi të jeni brenda, kaloni pak kohë duke u njohur me zonat e ndryshme të pultit dhe shiritit anësor.

Shiriti anësor është vendi ku do të kaloni pjesën më të madhe të kohës. Nga krijimi, redaktimi i faqeve dhe postimeve deri te instalimi dhe personalizimi i Temave dhe Shtojcave, kjo është qendra juaj e kontrollit për WordPress.

5. Krijoni faqen tuaj të internetit

Kur të jeni gati për të punuar në faqen tuaj të internetit, filloni duke përzgjedhur dhe instaluar një temë. Si parazgjedhje, automatikisht WordPress do të instalojë një prej tyre për ju.

Këto tema janë mjaft bazike dhe të kufizuara.Ndërsa nëse jeni duke kërkuar për diçka të ndërtuar me një dizajn më specifik, hidhini një sy temave më të mira të WordPress.

Pasi të keni gjetur atë që ju pëlqen, shkoni në panelin e Temave në WordPress dhe ngarkoni skedarin tuaj. Shumica e temave kanë një magjistar të konfigurimit për t’ju ndihmuar të filloni të personalizoni faqen tuaj.

Ndërsa filloni të plotësoni përmbajtjen tuaj, do të filloni të zbuloni gjëra shtesë që ju nevojiten. Si një mjet për t’ju ndihmuar të optimizoni përmbajtjen tuaj për kërkim (SEO), një portë përmes së cilës të bëhen pagesa që të mund të fitoni para, etj. Shtojcat e WordPress ju ndihmojnë t’i shtoni këto veçori në faqen tuaj pa pasur nevojë për ndonjë kod.

KONKLUZIONI

WordPress është sistemi më i popullarizuar i menaxhimit të përmbajtjes në botë. Me të, ju mund të ndërtoni faqe interneti për biznes, përdorim personal, e-commerce, blogging, portofol dixhital, dhe më shumë. Dhe më e mira është se çdokush mund ta përdorë atë. Nuk nevojiten aftësi të veçanta ose njohuri të kodimit. Nëse kjo është hera juaj e parë që ndërtoni një faqe interneti me WordPress, mbështetuni në komunitetin WordPress, gjithashtu aty do të gjeni burime të besueshme që do t’ju ndihmojnë të mësoni se si të përdorni WordPress si një profesionist.

Përgatiti dhe përmblodhi:
WWW.STUDENTET.MK

About Author

Admin_S

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *